Say hello to the USA Fellows

Representing nine creative disciplines, each USA Fellow receives an unrestricted $50,000 award and recognition as one of America’s most accomplished and innovative artists.

Judith Baca

USA Rockefeller Fellow

  • Visual Arts
  • Maya Beiser

    USA Distinguished Fellow

  • Music
  • Dawoud Bey

    USA Guthman Fellow

  • Visual Arts
  • Frank Big Bear

    USA Knight Fellow

  • Visual Arts
  • Jonah Bokaer

    USA Ford Fellow

  • Dance
  • Camille A. Brown

    USA Jay Franke & David Herro Fellow

  • Dance
  • Teju Cole

    USA Zell Fellow

  • Literature
  • Cristina Córdova

    USA Distinguished Fellow

  • Crafts
  • Kathleen Carlo-Kendall

    USA Rasmuson Fellow

  • Traditional Arts
  • Shan Goshorn

    USA Distinguished Fellow

  • Traditional Arts
  • Mark Hewitt

    USA Distinguished Fellow

  • Crafts
  • Ayumi Horie

    USA Distinguished Fellow

  • Crafts
  • Amos Paul Kennedy

    USA Glasgow Fellow

  • Crafts
  • David Lang

    USA Distinguished Fellow

  • Music
  • Rudresh Mahanthappa

    USA Distinguished Fellow

  • Music
  • Adrian Matejka

    USA Simon Fellow

  • Literature
  • Da-ka-xeen Mehner

    USA Rasmuson Fellow

  • Traditional Arts
  • Jonathan Muecke

    USA Knight Fellow

  • Architecture & Design
  • Narcissister

    USA Ford Fellow

  • Theater & Performance
  • Peter Nicks

    USA Pritzker Pucker Fellow

  • Media
  • Paul Pfeiffer

    USA Shari D. Behnke Fellow

  • Visual Arts
  • Toni Pierce-Sands & Uri Sands

    USA Knight Fellows

  • Dance
  • Diego Romero

    USA Distinguished Fellow

  • Traditional Arts
  • Jackie Sibblies Drury

    USA Gracie Fellow

  • Theater & Performance
  • Therman Statom

    USA Smith Fellow

  • Crafts
  • Deborah Stratman

    USA Collins Fellow

  • Media
  • Mickalene Thomas

    USA Francie Bishop Good & David Horvitz Fellow

  • Visual Arts
  • Chat Travieso

    USA YoungArts Fellow

  • Architecture & Design
  • Kade Twist

    USA Jeanne & Michael Klein Fellow

  • Visual Arts
  • Sidonka Wadina

    USA Distinguished Fellow

  • Traditional Arts
  • Joe Louis Walker

    USA Oliver Fellow

  • Music
  • Invincible ill Weaver

    USA Ford Fellow

  • Music
  • Anne Wilson

    USA Distinguished Fellow

  • Crafts
  • Mary Louise Defender Wilson

    USA Weitz Fellow

  • Traditional Arts
  • Shara Nova

    USA Knight Fellow

  • Music
  • Jasiri X

    USA Cummings Fellow

  • Music
  • Chris Abani

    USA Ford Fellow

  • Literature
  • Marcus Amerman

    USA Rasmuson Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Peter Bagge

    USA Rockefeller Fellow

  • Literature
  • Willie Birch

    USA James Baldwin Fellow

  • Visual Arts
  • Sandow Birk

    USA Knight Fellow

  • Visual Arts
  • Marlon Blackwell

    USA Ford Fellow

  • Architecture & Design
  • Alison Brown

    USA Berresford Fellow

  • Music
  • Edouard Duval Carrié

    USA Knight Fellow

  • Visual Arts
  • Alejandro Cerrudo

    USA Donnelley Fellow

  • Dance
  • Kia Corthron

    USA Jane Addams Fellow

  • Theater & Performance
  • Einar de la Torre & Jamex de la Torre

    USA Kaplan Fellows

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Natalie Diaz

    USA Ford Fellow

  • Literature
  • LaToya Ruby Frazier

    USA Weitz Fellow

  • Visual Arts
  • Sydney Freeland

    USA Ford Fellow

  • Media
  • Sigrid Gilmer

    USA Ford Fellow

  • Theater & Performance
  • Rigoberto González

    USA Rolón Fellow

  • Literature
  • d. Sabela grimes

    USA Rockefeller Fellow

  • Dance
  • Daoud Haroon

    USA Lowe Fellow

  • Music
  • Mary Heilmann

    USA Oliver Fellow

  • Visual Arts
  • Leslie Hewitt

    USA Francie Bishop Good and David Horvitz Fellow

  • Visual Arts
  • Ken Jacobs

    USA Simon Fellow

  • Media
  • Sibyl Kempson

    USA Rockefeller Fellow

  • Theater & Performance
  • Darryl Montana

    USA Glasgow Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Wangechi Mutu

    USA Jeanne and Michael Klein Fellow

  • Visual Arts
  • Meshell Ndegeocello

    USA Cummings Fellow

  • Music
  • Achy Obejas

    USA Ford Fellow

  • Literature
  • Yowei Shaw

    USA Knight Fellow

  • Media
  • RoseAnne Spradlin

    USA Ford Fellow

  • Dance
  • Doris Sung

    USA Hoi Fellow

  • Architecture & Design
  • Tip Toland

    USA Windgate Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Ryan White & Ben Cotner

    USA Collins Fellows

  • Media
  • Daniel Woodrell

    USA Zell Fellow

  • Literature
  • Kyle Abraham

    USA Ford Fellow

  • Dance
  • Rania Attieh and Daniel Garcia

    USA Rockefeller Fellows

  • Media
  • Margaret Brown

    USA Rockefeller Fellow

  • Media
  • Trisha Brown

    USA Simon Fellow

  • Dance
  • Luis Camnitzer

    USA Ford Fellow

  • Visual Arts
  • Adrian Castro

    USA Knight Fellow

  • Literature
  • Lee Isaac Chung

    USA Ford Fellow

  • Media
  • Jack DeJohnette

    USA Ford Fellow

  • Music
  • Coco Fusco

    USA Berman Bloch Fellow

  • Visual Arts
  • Nicholas Galanin

    USA Rasmuson Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Marcus Gardley

    USA James Baldwin Fellow

  • Theater & Performance
  • Theaster Gates

    USA Kippy Fellow

  • Visual Arts
  • Guillermo Gomez-Peña

    USA Hoi Fellow

  • Theater & Performance
  • Jacqueline Goss

    USA Rockefeller Fellow

  • Media
  • David Hartt

    USA Cruz Fellow

  • Visual Arts
  • Edgar Heap of Birds

    USA Ford Fellow

  • Visual Arts
  • Aleksandar Hemon

    USA Zell Fellow

  • Literature
  • Keith Hennessy

    USA Kjenner Fellow

  • Dance
  • LeAnne Howe

    USA Ford Fellow

  • Literature
  • David Henry Hwang

    USA Donnelley Fellow

  • Theater & Performance
  • Colin Jacobsen & Eric Jacobsen

    USA Cummings Fellows

  • Music
  • Barry Jenkins

    USA Smith Fellow

  • Media
  • John Kelly

    USA Gracie Fellow

  • Theater & Performance
  • Adrienne Kennedy

    USA Women With Plans Fellow

  • Theater & Performance
  • William Leavitt

    USA Rockefeller Fellow

  • Visual Arts
  • Stephen Luoni

    USA Ford Fellow

  • Architecture & Design
  • Claire Lynch

    USA Walker Fellow

  • Music
  • Joanie Madden

    USA Friends Fellow

  • Music
  • Micheline Aharonian Marcom

    USA Rockefeller Fellow

  • Literature
  • Robbie McCauley

    USA Ford Fellow

  • Theater & Performance
  • Myra Mimlitsch-Gray

    USA Glasgow Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • C.E. Morgan

    USA Ford Fellow

  • Literature
  • Leon Niehues

    USA Windgate Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Kate Orff

    USA Francie Bishop Good and David Horvitz Fellow

  • Architecture & Design
  • Annie-B Parson

    USA Ford Fellow

  • Theater & Performance
  • Sibylle Peretti

    USA Friends Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Annie Proulx

    USA Ford Fellow

  • Literature
  • Ranee Ramaswamy

    USA Rolón Fellow

  • Dance
  • Jesse Reiser and Nanako Umemoto

    USA Booth Fellows

    2012

  • Architecture & Design
  • Rowland Ricketts

    USA Friends Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Alison Saar

    USA Jeanne and Michael Klein Fellow

  • Visual Arts
  • Phil Solomon

    USA Knight Fellow

  • Media
  • Marcelo Spina and Georgina Huljich

    USA Grigor Fellows

  • Architecture & Design
  • David Thomson

    USA Ford Fellow

  • Dance
  • Kerry Tribe

    USA Simon Fellow

  • Visual Arts
  • Tony Trischka

    USA Friends Fellow

  • Music
  • Nicholas van der Kolk

    USA Collins Fellow

  • Media
  • Kurt Weiser

    USA Windgate Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Annie Baker

    USA Collins Fellow

  • Literature
  • Manuel Barrueco

    USA Fontanals Fellow

  • Music
  • Lee Breuer

    USA Ford Fellow

  • Theater & Performance
  • Donald Byrd

    USA James Baldwin Fellow

  • Dance
  • Mary Ellen Childs

    USA Friends Fellow

  • Music
  • Nora Chipaumire

    USA Ford Fellow

  • Dance
  • Tze Chun

    USA Rockefeller Fellow

  • Media
  • Sonya Clark

    USA Glasgow Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • John Collins

    USA Donnelley Fellow

  • Theater & Performance
  • Lila Downs

    USA Cummings Fellow

  • Music
  • Michelle Ellsworth

    USA Knight Fellow

  • Dance
  • Terrance Hayes

    USA Zell Fellow

  • Literature
  • Teresa Hernández

    USA Rolón Fellow

  • Theater & Performance
  • Steve James

    USA Smith Fellow

  • Media
  • John Jasperse

    USA Brooks Hopkins Fellow

  • Dance
  • Tom Joyce

    USA Windgate Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Nancy Keystone

    USA Hoi Fellow

  • Theater & Performance
  • John Jota Leaños

    USA Friends Fellow

  • Media
  • Liz Lerman

    USA Ford Fellow

  • Dance
  • George Lewis

    USA Walker Fellow

  • Music
  • Beth Lipman

    USA Berman Bloch Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • James Longley

    USA Ford Fellow

  • Media
  • Lar Lubovitch

    USA Ford Fellow

  • Dance
  • Kirk Lynn

    USA Jeanne and Michael Klein Fellow

     

  • Theater & Performance
  • Elena Manferdini

    USA California Community Foundation Fellow

  • Architecture & Design
  • Iñigo Manglano-Ovalle

    USA Guthman Fellow

  • Visual Arts
  • Campbell McGrath

    USA Knight Fellow

  • Literature
  • Lorraine O’Grady

    USA Rockefeller Fellow

  • Visual Arts
  • Kara Oehler & Ann Heppermann

    USA Rockefeller Fellow

  • Media
  • John Outterbridge

    USA Gracie Fellow

  • Visual Arts
  • J. Morgan Puett

    USA Simon Fellow

  • Architecture & Design
  • Dee Rees

    USA Knight Fellow

  • Media
  • Kelly Reichardt

    USA Tisch Fellow

  • Media
  • Jon Eric Riis

    USA Windgate Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Allen Ruppersberg

    USA Oliver Fellow

  • Visual Arts
  • Jenny E. Sabin

    USA Knight Fellow

  • Architecture & Design
  • Carolee Schneemann

    USA Rockefeller Fellow

  • Visual Arts
  • Sean Shepherd

    USA Van Dusen Fellow

  • Music
  • Roger Shimomura

    USA Ford Fellow

  • Visual Arts
  • Sxip Shirey

    USA Simon Fellow

  • Music
  • Mike Smith

    USA Lowe Fellow

  • Visual Arts
  • Octavio Solis

    USA Ford Fellow

  • Theater & Performance
  • A. E. Stallings

    USA Rockefeller Fellow

  • Literature
  • Akio Takamori

    USA Ford Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Morgan Thorson

    USA Friends Fellow

  • Dance
  • Ada Tolla & Giuseppe Lignano

    USA Booth Fellow

  • Architecture & Design
  • Holcombe Waller

    USA Berresford Fellow

  • Music
  • Mabel O. Wilson

    USA Ford Fellow

  • Architecture & Design
  • Aaron Yakim

    USA Ford Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Karen Tei Yamashita

    USA Ford Fellow

  • Literature
  • Natalia Almada

    USA Ford Fellow

  • Media
  • Julie Archer

    USA Ford Fellow

  • Theater & Performance
  • Siah Armajani

    USA Knight Fellow

  • Visual Arts
  • Ramin Bahrani

    USA Ford Fellow

  • Media
  • Dara Birnbaum

    USA Francie Bishop Good and David Horvitz Fellow

  • Visual Arts
  • Charles Bowden

    USA Rockefeller Fellow

  • Literature
  • Carlyle Brown

    USA Friends Fellow

  • Theater & Performance
  • Uri Caine

    USA Walker Fellow

  • Music
  • Almudena Carracedo

    USA Prudential Fellow

  • Media
  • Mel Chin

    USA Kippy Fellow

  • Visual Arts
  • Teddy Cruz

    USA Ford Fellow

  • Architecture & Design
  • Cherien Dabis

    USA Rockefeller Fellow

  • Media
  • Martin Espada

    USA Simon Fellow

  • Literature
  • Gabriela Lena Frank

    USA Walker Fellow

  • Music
  • Jeremy Frey

    USA Ford Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Barrett Golding

    USA Rasmuson Fellow

  • Media
  • Renée Green

    USA Simon Fellow

  • Visual Arts
  • Miguel Gutierrez

    USA Prudential Fellow

  • Dance
  • Dayna Hanson

    USA Oliver Fellow

  • Dance
  • Deborah Hay

    USA Friends Fellow

  • Dance
  • Danny Hoch

    USA Ford Fellow

  • Theater & Performance
  • Quiara Alegría Hudes

    USA Fontanals Fellow

  • Theater & Performance
  • Rob Ickes

    USA Cummings Fellow

  • Music
  • Rajiv Joseph

    USA Rockefeller Fellow

  • Theater & Performance
  • Guy Klucevsek

    USA Collins Fellow

  • Music
  • Anne Lewis

    USA Booth Mattsson Fellow

  • Media
  • Glenn Ligon

    USA Guthman Fellow

  • Visual Arts
  • Mary Lucier

    USA Gracie Fellow

  • Visual Arts
  • Greg Lynn

    USA Hoi Fellow

  • Architecture & Design
  • Tina Mabry

    USA James Baldwin Fellow

  • Media
  • Trey McIntyre

    USA Wynn Fellow

  • Dance
  • Brighde Mullins

    USA Brooks Hopkins Fellow

  • Literature
  • Matthias Pliessnig

    USA Knight Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Laura Poitras

    USA Rockefeller Fellow

  • Media
  • David Reinfurt

    USA Rockefeller Fellow

  • Architecture & Design
  • Joyce Scott

    USA Glasgow Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Michael Sherrill

    USA Windgate Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Allison Smith

    USA Friends Fellow

  • Visual Arts
  • Susan Steinberg

    USA Ziporyn Fellow

  • Literature
  • Awilda Sterling-Duprey

    USA Rolón Fellow

  • Dance
  • Gerard Stropnicky

    USA Lowe Fellow

  • Theater & Performance
  • Greg Tate

    USA Ford Fellow

  • Literature
  • W. A. Ehren Tool

    USA Berman Bloch Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Gabriel Quinn Bauriedel, Dan Rothenberg, & Dito van Reigersberg

    USA Knight Fellow

  • Theater & Performance
  • Anna Von Mertens

    USA Simon Fellow

  • Visual Arts
  • Doug Wheeler

    USA Mohn Fellow

  • Visual Arts
  • Doug Wright

    USA Donnelley Fellow

  • Literature
  • Jennifer Heller Zurick

    USA Rasmuson Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Diana Al-Hadid

    USA Rockefeller Fellow

  • Visual Arts
  • Rahim AlHaj

    USA Ford Fellow

  • Music
  • Muhal Richard Abrams

    USA Prudential Fellow

  • Music
  • Terry Allen

    USA Oliver Fellow

  • Visual Arts
  • Terry Adkins

    USA James Baldwin Fellow

  • Visual Arts
  • Cruz Angeles

    USA Simon Fellow

  • Media
  • Cyro Baptista

    USA Walker Fellow

  • Music
  • Charles Burnett

    USA Broad Fellow

  • Media
  • Scott Carrier

    USA Rasmuson Fellow

  • Media
  • Vija Celmins

    USA Broad Fellow

  • Visual Arts
  • Sophiline Cheam Shapiro

    USA Knight Fellow

  • Dance
  • Heather Courtney

    USA Ford Fellow

  • Media
  • Nilo Cruz

    USA Fontanals Fellow

  • Literature
  • Neil Denari

    USA California Community Foundation Fellow

  • Architecture & Design
  • Perry Eaton

    USA Rasmuson Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Anthony Hernandez

    USA Hillcrest Fellow

  • Visual Arts
  • Gilbert Hernandez

    USA Rasmuson Fellow

  • Literature
  • Lin Hixson and Matthew Goulish

    USA Ziporyn Fellow

  • Dance
  • Martin Mazorra & Michael Houston

    USA Ford Fellow

  • Visual Arts
  • Hokulani Holt-Padilla

    USA Ford Fellow
     

  • Dance
  • Dan Hurlin

    USA Prudential Fellow

  • Theater & Performance
  • Ella Jenkins

    USA Collins Fellow

  • Music
  • Joan Jonas

    USA Friends Fellow

  • Visual Arts
  • Kim Jones

    USA Rockefeller Fellow

  • Visual Arts
  • Danongan Kalanduyan

    USA Broad Fellow

  • Music
  • Laura Kurgan

    USA Rockefeller Fellow

  • Architecture & Design
  • Delores Lewis Garcia & Emma Lewis Mitchell

    USA Gift of Art Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Beth Lo

    USA Hoi Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Hannibal Lokumbe

    USA Cummings Fellow

  • Music
  • Dona Look

    USA Windgate Fellow

  • Crafts
  • Traditional Arts
  • Lionel Loueke

    USA Prudential Fellow

  • Music
  • Rick Lowe

    USA Booth Fellow

  • Architecture & Design
  • Ruth Maleczech

    USA Gracie Fellow

  • Theater & Performance
  • Dave McKenzie

    USA Rockefeller Fellow

  • Visual Arts
  • Elizabeth Meister & Dan Collison

    USA Donnelley Fellow

  • Media
  • Kate & Laura Mulleavy

    USA Target Fellow

  • Architecture & Design